Susumu RGH1608-2C-P-622-B
RGH1608-2C-P-622-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-622-B
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-622-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-622-B
QUANTITY
RGH1608-2C-P-622-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-622-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-622-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-622-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-622-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-622-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-622-B
CHASSIS ALUM NATURAL 10"L X 12"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH BIPO DUAL OUT 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf