Susumu RGH2012-2E-P-102-B
RGH2012-2E-P-102-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH2012-2E-P-102-B
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RGH2012-2E-P-102-B.pdf
Availability of RGH2012-2E-P-102-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RGH2012-2E-P-102-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH2012-2E-P-102-B
Internal Part NumberEIS-RGH2012-2E-P-102-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRGH Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH2012-2E-P-102-B
Related LinksRGH2012-2, RGH2012-2E-P-102-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH2012-2E-P-102-B Details Description
Related parts for RGH2012-2E-P-102-B
MOSFET P-CH 20V 5.1A FLIP-FET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
TOOL INSERT/EXTRACT D-SUB HD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 3A DPAK datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC datasheet.pdf
FILTER 5.5MHZ 60KHZ BAND SMD datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 0.3NH 350MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf