Susumu RGH2012-2E-P-511-B
RGH2012-2E-P-511-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH2012-2E-P-511-B
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RGH2012-2E-P-511-B.pdf
Availability of RGH2012-2E-P-511-B
QUANTITY
RGH2012-2E-P-511-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH2012-2E-P-511-B
Internal Part NumberEIS-RGH2012-2E-P-511-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH2012-2E-P-511-B
Related LinksRGH2012-2, RGH2012-2E-P-511-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH2012-2E-P-511-B Details Description
Related parts for RGH2012-2E-P-511-B
RES ARRAY 4 RES 510K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 80POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 400V TO-94 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.131A 150 MOHM datasheet.pdf