Susumu RGH2012-2E-P-560-B
RGH2012-2E-P-560-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH2012-2E-P-560-B
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RGH2012-2E-P-560-B.pdf
Availability of RGH2012-2E-P-560-B
QUANTITY
RGH2012-2E-P-560-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH2012-2E-P-560-B
Internal Part NumberEIS-RGH2012-2E-P-560-B
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH2012-2E-P-560-B
Related LinksRGH2012-2, RGH2012-2E-P-560-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH2012-2E-P-560-B Details Description
Related parts for RGH2012-2E-P-560-B
MOSFET N-CH 30V 43A I-PAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16SOIC datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 80A datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
MOTION SENSOR V TYPE 110CM datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf