Susumu RGH2012-2E-P-910-B
RGH2012-2E-P-910-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH2012-2E-P-910-B
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RGH2012-2E-P-910-B.pdf
Availability of RGH2012-2E-P-910-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RGH2012-2E-P-910-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH2012-2E-P-910-B
Internal Part NumberEIS-RGH2012-2E-P-910-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRGH Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH2012-2E-P-910-B
Related LinksRGH2012-2, RGH2012-2E-P-910-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH2012-2E-P-910-B Details Description
Related parts for RGH2012-2E-P-910-B
CABLE EXTEN DB15M-DB15F VGA 3M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
INTERFACE MODULE PIN STRIP 34POS datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 75V 110A ISOPLUS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 290MA 3.5 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 372MA 1.44 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf