Sullins Connector Solutions RGM12DTAN-S273
RGM12DTAN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RGM12DTAN-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RGM12DTAN-S273.pdf
Availability of RGM12DTAN-S273
QUANTITY
RGM12DTAN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGM12DTAN-S273
Internal Part NumberEIS-RGM12DTAN-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGM12DTAN-S273
Related LinksRGM12DT, RGM12DTAN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RGM12DTAN-S273 Details Description
Related parts for RGM12DTAN-S273
CONN FFC FPC RCPT 19POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC SRAM QDRII 72MBIT 165BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 6.2K OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 57MA 119 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf