Sullins Connector Solutions RGM18DTMD
RGM18DTMD picture photo
Mfg. Part Number
RGM18DTMD
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RGM18DTMD.pdf
Availability of RGM18DTMD
QUANTITY
RGM18DTMD Order Process
Ship out your order
Specifications of RGM18DTMD
Internal Part NumberEIS-RGM18DTMD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGM18DTMD
Related LinksRGM1, RGM18DTMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RGM18DTMD Details Description
Related parts for RGM18DTMD
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
IC FPGA 151 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X500MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 25M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RING INSUL datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf