Sullins Connector Solutions RGM24DTBS
RGM24DTBS picture photo
Mfg. Part Number
RGM24DTBS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RGM24DTBS.pdf
Availability of RGM24DTBS
QUANTITY
RGM24DTBS Order Process
Ship out your order
Specifications of RGM24DTBS
Internal Part NumberEIS-RGM24DTBS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGM24DTBS
Related LinksRGM2, RGM24DTBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RGM24DTBS Details Description
Related parts for RGM24DTBS
JUMPER-H1507TR/A2015Y/H1505TR 5" datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 60MB SERIAL 24V datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 635MA 240 MOHM datasheet.pdf