Sullins Connector Solutions RGM36DRSN-S273
RGM36DRSN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RGM36DRSN-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RGM36DRSN-S273.pdf
Availability of RGM36DRSN-S273
QUANTITY
RGM36DRSN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGM36DRSN-S273
Internal Part NumberEIS-RGM36DRSN-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGM36DRSN-S273
Related LinksRGM36DR, RGM36DRSN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RGM36DRSN-S273 Details Description
Related parts for RGM36DRSN-S273
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT VERT 30GOLD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
3/8" EXTENSION BAR 2.95" datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
LED PMI FLUSH 110VAC WHITE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf