Sullins Connector Solutions RGM40DTAD
RGM40DTAD picture photo
Mfg. Part Number
RGM40DTAD
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RGM40DTAD.pdf
Availability of RGM40DTAD
QUANTITY
RGM40DTAD Order Process
Ship out your order
Specifications of RGM40DTAD
Internal Part NumberEIS-RGM40DTAD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGM40DTAD
Related LinksRGM4, RGM40DTAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RGM40DTAD Details Description
Related parts for RGM40DTAD
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 40mA Backlight 16-MLP (3x3) datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 58000UF 25V SCREW datasheet.pdf
IC CTRLR CCFL HLF-BRDG 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf