Vishay Semiconductor/Diodes Division RGP02-14E-E3/53
RGP02-14E-E3/53 picture photo
Mfg. Part Number
RGP02-14E-E3/53
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE 0.5A 1400V 300NS DO-204AL
Datasheet Download
RGP02-14E-E3/53.pdf
Availability of RGP02-14E-E3/53
QUANTITY
RGP02-14E-E3/53 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGP02-14E-E3/53
Internal Part NumberEIS-RGP02-14E-E3/53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, Superectifier®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 100mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGP02-14E-E3/53
Related LinksRGP02-1, RGP02-14E-E3/53 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
RGP02-14E-E3/53 Details Description
Related parts for RGP02-14E-E3/53
CONN HOUSING 4POS 1.25MM datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL Y,G,G,G datasheet.pdf
SURGE SUPP QUAD PROG 64V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 25V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 10W datasheet.pdf