Vishay Semiconductor/Diodes Division RGP02-14EHE3/54
RGP02-14EHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
RGP02-14EHE3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 500MA DO204
Datasheet Download
RGP02-14EHE3/54.pdf
Availability of RGP02-14EHE3/54
QUANTITY
RGP02-14EHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGP02-14EHE3/54
Internal Part NumberEIS-RGP02-14EHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 100mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1400V
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGP02-14EHE3/54
Related LinksRGP02-1, RGP02-14EHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
RGP02-14EHE3/54 Details Description
Related parts for RGP02-14EHE3/54
RES ARRAY 7 RES 330K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP HOLDER W/O SPACER-HARDWARE datasheet.pdf
IC MUX 8:1 HI SPEED 44-MLF datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
XBEE PRO DIGIMESH 900MHZ U.FL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 4MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V JB 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf