Vishay Semiconductor/Diodes Division RGP02-18EHE3/54
RGP02-18EHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
RGP02-18EHE3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.8KV 500MA DO204
Datasheet Download
RGP02-18EHE3/54.pdf
Availability of RGP02-18EHE3/54
QUANTITY
RGP02-18EHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGP02-18EHE3/54
Internal Part NumberEIS-RGP02-18EHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 100mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGP02-18EHE3/54
Related LinksRGP02-1, RGP02-18EHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
RGP02-18EHE3/54 Details Description
Related parts for RGP02-18EHE3/54
FIXED IND 82UH 1.4A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
13+13 WAY F CRIMP L/BORE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf