Vishay Semiconductor/Diodes Division RGP10BE-E3/54
RGP10BE-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
RGP10BE-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL
Datasheet Download
RGP10BE-E3/54.pdf
Availability of RGP10BE-E3/54
QUANTITY
RGP10BE-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGP10BE-E3/54
Internal Part NumberEIS-RGP10BE-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGP10BE-E3/54
Related LinksRGP10B, RGP10BE-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
RGP10BE-E3/54 Details Description
Related parts for RGP10BE-E3/54
IC OPAMP JFET 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 600A DO200AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 12A 250V T-LAG 13/32X1-1/2" datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 14.5VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DEVICENET BRANCH BOX 4 PORT datasheet.pdf
PV datasheet.pdf
MOD BOX SMD 2PORT WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf