Vishay Semiconductor/Diodes Division RGP10K-E3/54
RGP10K-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
RGP10K-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL
Datasheet Download
RGP10K-E3/54.pdf
Availability of RGP10K-E3/54
QUANTITY
RGP10K-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGP10K-E3/54
Internal Part NumberEIS-RGP10K-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGP10K-E3/54
Related LinksRGP10K, RGP10K-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
RGP10K-E3/54 Details Description
Related parts for RGP10K-E3/54
TRIMMER 1M OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 135MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 7A DPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 125 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 175MHZ 6-CLCC datasheet.pdf