Vishay Semiconductor/Diodes Division RGP15D-E3/73
RGP15D-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
RGP15D-E3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
RGP15D-E3/73.pdf
Availability of RGP15D-E3/73
QUANTITY
RGP15D-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGP15D-E3/73
Internal Part NumberEIS-RGP15D-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGP15D-E3/73
Related LinksRGP15D, RGP15D-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
RGP15D-E3/73 Details Description
Related parts for RGP15D-E3/73
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
FILTER COMPACT 3A PCB datasheet.pdf
IC CLK GEN 3.3V EEPROM 32TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC 1.5KE datasheet.pdf
FIXED IND 9.5NH 540MA 140 MOHM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 22POS datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 16POS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf