Vishay Semiconductor/Diodes Division RGP15JHE3/54
RGP15JHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
RGP15JHE3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
RGP15JHE3/54.pdf
Availability of RGP15JHE3/54
QUANTITY
RGP15JHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGP15JHE3/54
Internal Part NumberEIS-RGP15JHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package4,000
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)250ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 600V
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGP15JHE3/54
Related LinksRGP15J, RGP15JHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
RGP15JHE3/54 Details Description
Related parts for RGP15JHE3/54
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP SILICON 33PF 20% 100V SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMV1091 datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 5W 4527 datasheet.pdf