Vishay Semiconductor/Diodes Division RGP15KHE3/54
RGP15KHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
RGP15KHE3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
RGP15KHE3/54.pdf
Availability of RGP15KHE3/54
QUANTITY
RGP15KHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGP15KHE3/54
Internal Part NumberEIS-RGP15KHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package4,000
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGP15KHE3/54
Related LinksRGP15K, RGP15KHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
RGP15KHE3/54 Details Description
Related parts for RGP15KHE3/54
JUMPER-H2730TR/C2040S/X 3" datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V 16A 60W D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 60POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 150.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
WASHER 5 MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf