Rohm Semiconductor RGTH60TS65GC11
RGTH60TS65GC11 picture photo
Mfg. Part Number
RGTH60TS65GC11
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 650V 58A 197W TO-247N
Datasheet Download
RGTH60TS65GC11.pdf
Availability of RGTH60TS65GC11
QUANTITY
RGTH60TS65GC11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGTH60TS65GC11
Internal Part NumberEIS-RGTH60TS65GC11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInsulated Gate Bipolar Transistors (IGBTs)
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)58A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 30A
Power - Max197W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge58nC
Td (on/off) @ 25°C27ns/105ns
Test Condition400V, 30A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGTH60TS65GC11
Related LinksRGTH60T, RGTH60TS65GC11 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RGTH60TS65GC11 Details Description
Related parts for RGTH60TS65GC11
RES SMD 845 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 800MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
IC LATCH D-TYPE 2.5GHZ 10-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC SERIAL TO PARALLEL 3BIT datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS VERT 2MM 6ROW datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RES 150 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf