Recom Power RH-121509D/HP
RH-121509D/HP picture photo
Mfg. Part Number
RH-121509D/HP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V -9V 1W
Datasheet Download
RH-121509D/HP.pdf
Availability of RH-121509D/HP
QUANTITY
RH-121509D/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of RH-121509D/HP
Internal Part NumberEIS-RH-121509D/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RH
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 56mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH-121509D/HP
Related LinksRH-121, RH-121509D/HP Datasheet, Recom Power Distributor
RH-121509D/HP Details Description
Related parts for RH-121509D/HP
BATTRAX SLIC DUAL NEG 50A MS013 datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 800MA TO-252 datasheet.pdf
KIT EVAL SI86XX 3.75KV 5KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.5VC SMCJ datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.047UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.002UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf