Vishay/Dale RH005100R0FE02
RH005100R0FE02 picture photo
Mfg. Part Number
RH005100R0FE02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 7.5W
Datasheet Download
RH005100R0FE02.pdf
Availability of RH005100R0FE02
QUANTITY
RH005100R0FE02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RH005100R0FE02
Internal Part NumberEIS-RH005100R0FE02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesRH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)7.5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH005100R0FE02
Related LinksRH00510, RH005100R0FE02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RH005100R0FE02 Details Description
Related parts for RH005100R0FE02
RES SMD 1.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 517 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf