Vishay/Dale RH05016R00FC02
RH05016R00FC02 picture photo
Mfg. Part Number
RH05016R00FC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 16 OHM 1% 50W
Datasheet Download
RH05016R00FC02.pdf
Availability of RH05016R00FC02
QUANTITY
RH05016R00FC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RH05016R00FC02
Internal Part NumberEIS-RH05016R00FC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesRH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH05016R00FC02
Related LinksRH05016, RH05016R00FC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RH05016R00FC02 Details Description
Related parts for RH05016R00FC02
RES 3.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK CABINET 79.25X24.19 X23.87" datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS SGL R/A PCB AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
2.54MM C-GRID DRDW T/H HDR datasheet.pdf