Vishay/Dale RH0501R000FE02
RH0501R000FE02 picture photo
Mfg. Part Number
RH0501R000FE02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W
Datasheet Download
RH0501R000FE02.pdf
Availability of RH0501R000FE02
QUANTITY
RH0501R000FE02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RH0501R000FE02
Internal Part NumberEIS-RH0501R000FE02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesRH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH0501R000FE02
Related LinksRH0501R, RH0501R000FE02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RH0501R000FE02 Details Description
Related parts for RH0501R000FE02
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 36POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf