Vishay/Dale RH050R5000FC02
RH050R5000FC02 picture photo
Mfg. Part Number
RH050R5000FC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 50W
Datasheet Download
RH050R5000FC02.pdf
Availability of RH050R5000FC02
QUANTITY
RH050R5000FC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RH050R5000FC02
Internal Part NumberEIS-RH050R5000FC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH050R5000FC02
Related LinksRH050R5, RH050R5000FC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RH050R5000FC02 Details Description
Related parts for RH050R5000FC02
CONN SCSI .085" MALE RA 50POS datasheet.pdf
IC PWR AMP AUDIO 1.3W 9-CSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 10MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 556 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MSG 3U RECEPTACLES datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf