Nichicon RHA0J471MCN1GS
RHA0J471MCN1GS picture photo
Mfg. Part Number
RHA0J471MCN1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
RHA0J471MCN1GS.pdf
Availability of RHA0J471MCN1GS
QUANTITY
RHA0J471MCN1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of RHA0J471MCN1GS
Internal Part NumberEIS-RHA0J471MCN1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, HA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHA0J471MCN1GS
Related LinksRHA0J47, RHA0J471MCN1GS Datasheet, Nichicon Distributor
RHA0J471MCN1GS Details Description
Related parts for RHA0J471MCN1GS
CONN SPRING 4POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/2.5V 16SOIC datasheet.pdf
EZ-DSP STARTER KIT FOR 320LF2401 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
CONN FIBER OPTIC COUPLER datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf