Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT19R6
RHC2512FT19R6 picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT19R6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.6 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT19R6.pdf
Availability of RHC2512FT19R6
QUANTITY
RHC2512FT19R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT19R6
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT19R6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRHC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT19R6
Related LinksRHC251, RHC2512FT19R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT19R6 Details Description
Related parts for RHC2512FT19R6
THYRISTOR 170V 400A DO-214 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 30POS 1MM datasheet.pdf
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16SOIC datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 4.50V 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 68.0K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 5MM NO datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf