Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT249R
RHC2512FT249R picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT249R
Brief Description
RES SMD 249 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT249R.pdf
Availability of RHC2512FT249R
QUANTITY
RHC2512FT249R Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT249R
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT249R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT249R
Related LinksRHC251, RHC2512FT249R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT249R Details Description
Related parts for RHC2512FT249R
L-BRACKET 20DEG ANGL FOR E3S-CD datasheet.pdf
RES 1.80K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
60718-11 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE GRIP ROTATE EYE 1.321M datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.04A 50V datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A TO244AB datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 35MA 46 OHM TH datasheet.pdf