Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT26R1
RHC2512FT26R1 picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT26R1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT26R1.pdf
Availability of RHC2512FT26R1
QUANTITY
RHC2512FT26R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT26R1
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT26R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRHC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT26R1
Related LinksRHC251, RHC2512FT26R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT26R1 Details Description
Related parts for RHC2512FT26R1
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 0202 datasheet.pdf
LED CBI 5MM ORN DIFF VERT QUAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC EMI LC FILTER 8CH 16-UDFN datasheet.pdf
2 NPT FLTSW REED SS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.67A 11 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PIN datasheet.pdf