Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT2R15
RHC2512FT2R15 picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT2R15
Brief Description
RES SMD 2.15 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT2R15.pdf
Availability of RHC2512FT2R15
QUANTITY
RHC2512FT2R15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT2R15
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT2R15
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT2R15
Related LinksRHC251, RHC2512FT2R15 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT2R15 Details Description
Related parts for RHC2512FT2R15
IC ENCORE MCU FLASH 2K 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 25 MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
ANT TWO-WAY PORT 42MHZ datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D SUB M FE SIG CR CONTACT PL3_AW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf