Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT33R0
RHC2512FT33R0 picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT33R0
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT33R0.pdf
Availability of RHC2512FT33R0
QUANTITY
RHC2512FT33R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT33R0
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT33R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRHC Power Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT33R0
Related LinksRHC251, RHC2512FT33R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT33R0 Details Description
Related parts for RHC2512FT33R0
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 5A SPAK-7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf