Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT33R0
RHC2512FT33R0 picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT33R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT33R0.pdf
Availability of RHC2512FT33R0
QUANTITY
RHC2512FT33R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT33R0
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT33R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRHC Power Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRHC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT33R0
Related LinksRHC251, RHC2512FT33R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT33R0 Details Description
Related parts for RHC2512FT33R0
CABLE 2COND 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 2.5NS 60WBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
MICRO 9C P /33 WHT 18" NI datasheet.pdf