Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT470R
RHC2512FT470R picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT470R
Brief Description
RES SMD 470 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT470R.pdf
Availability of RHC2512FT470R
QUANTITY
RHC2512FT470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT470R
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRHC Power Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT470R
Related LinksRHC251, RHC2512FT470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT470R Details Description
Related parts for RHC2512FT470R
IC REG LDO 1.5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.3A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO POWERSSO14 datasheet.pdf
DURA-FLEX 1.25" BLACK 50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (E-360-08) SPM datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf