Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT562R
RHC2512FT562R picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT562R
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT562R.pdf
Availability of RHC2512FT562R
QUANTITY
RHC2512FT562R Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT562R
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT562R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT562R
Related LinksRHC251, RHC2512FT562R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT562R Details Description
Related parts for RHC2512FT562R
RES SMD 680 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP5106BA36WG datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
TIPS STYLE C1-1 40W datasheet.pdf