Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT604R
RHC2512FT604R picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT604R
Brief Description
RES SMD 604 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT604R.pdf
Availability of RHC2512FT604R
QUANTITY
RHC2512FT604R Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT604R
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT604R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT604R
Related LinksRHC251, RHC2512FT604R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT604R Details Description
Related parts for RHC2512FT604R
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 16POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 28B 28SSOP datasheet.pdf
IC PRG BCD DIV-BY-N CNTR 16SO datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
EVAL KIT SPI TO 802.11B/G datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf