Murata Electronics North America RHE5G1H152J1K1A03B
RHE5G1H152J1K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H152J1K1A03B
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H152J1K1A03B.pdf
Availability of RHE5G1H152J1K1A03B
QUANTITY
RHE5G1H152J1K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H152J1K1A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H152J1K1A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H152J1K1A03B
Related LinksRHE5G1H15, RHE5G1H152J1K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H152J1K1A03B Details Description
Related parts for RHE5G1H152J1K1A03B
MODEM RF 900MHZ USB 9600 W/ACC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8UMAX datasheet.pdf
RESISTOR 360K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
NAMEPLATE 20BTN 88AC3116-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 480MA 420 MOHM datasheet.pdf
LIMIT SW, CROSS-ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf