Murata Electronics North America RHE5G1H271J1M1A03A
RHE5G1H271J1M1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H271J1M1A03A
Brief Description
CAP CER 270PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H271J1M1A03A.pdf
Availability of RHE5G1H271J1M1A03A
QUANTITY
RHE5G1H271J1M1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H271J1M1A03A
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H271J1M1A03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H271J1M1A03A
Related LinksRHE5G1H27, RHE5G1H271J1M1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H271J1M1A03A Details Description
Related parts for RHE5G1H271J1M1A03A
FILTER COMM LINE 1A 100VAC datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 115V datasheet.pdf
IC FPGA 278 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.53 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf