Murata Electronics North America RHE5G1H471J1A2A03B
RHE5G1H471J1A2A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H471J1A2A03B
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H471J1A2A03B.pdf
Availability of RHE5G1H471J1A2A03B
QUANTITY
RHE5G1H471J1A2A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H471J1A2A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H471J1A2A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H471J1A2A03B
Related LinksRHE5G1H47, RHE5G1H471J1A2A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H471J1A2A03B Details Description
Related parts for RHE5G1H471J1A2A03B
MOSFET P-CH 100V 12A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
IC WIMAX 3.8GHZ SOT502A datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT D 48-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP MICA 0.018UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BLADE HEX 3/16" 4" datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 30MA 100 OHM TH datasheet.pdf