Murata Electronics North America RHE5G1H471J1K1A03B
RHE5G1H471J1K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H471J1K1A03B
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H471J1K1A03B.pdf
Availability of RHE5G1H471J1K1A03B
QUANTITY
RHE5G1H471J1K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H471J1K1A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H471J1K1A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H471J1K1A03B
Related LinksRHE5G1H47, RHE5G1H471J1K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H471J1K1A03B Details Description
Related parts for RHE5G1H471J1K1A03B
IC EEPROM 256KBIT 3MHZ 8LAP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf