Murata Electronics North America RHE5G1H561J1K1A03B
RHE5G1H561J1K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H561J1K1A03B
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H561J1K1A03B.pdf
Availability of RHE5G1H561J1K1A03B
QUANTITY
RHE5G1H561J1K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H561J1K1A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H561J1K1A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H561J1K1A03B
Related LinksRHE5G1H56, RHE5G1H561J1K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H561J1K1A03B Details Description
Related parts for RHE5G1H561J1K1A03B
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8LFCSP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.17A datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 22AWG 500' datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
IVDUAL RECE STR TAIL datasheet.pdf
RES 50 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 58POS datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IND AMB 28V 5/16" SNAP MNT 6"LD datasheet.pdf