Murata Electronics North America RHE5G1H821J1K1A03B
RHE5G1H821J1K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H821J1K1A03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H821J1K1A03B.pdf
Availability of RHE5G1H821J1K1A03B
QUANTITY
RHE5G1H821J1K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H821J1K1A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H821J1K1A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H821J1K1A03B
Related LinksRHE5G1H82, RHE5G1H821J1K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H821J1K1A03B Details Description
Related parts for RHE5G1H821J1K1A03B
IDC CABLE - AKC50B/AE50G/APK50B datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
CONN RECEPT 95POS TYPE B R/A datasheet.pdf
IC MCU ARM 24KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HAN E CRIMP CONTACT M 20AWG datasheet.pdf
WIREMNT PLUG CONN 60 CONT OPEN E datasheet.pdf
CAP CER 47UF 25V X5R SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 10POS datasheet.pdf