Murata Electronics North America RHE5G1H821J1K1A03B
RHE5G1H821J1K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H821J1K1A03B
Brief Description
CAP CER 820PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H821J1K1A03B.pdf
Availability of RHE5G1H821J1K1A03B
QUANTITY
RHE5G1H821J1K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H821J1K1A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H821J1K1A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H821J1K1A03B
Related LinksRHE5G1H82, RHE5G1H821J1K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H821J1K1A03B Details Description
Related parts for RHE5G1H821J1K1A03B
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMP15S/AE15M/CMP15S datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
RES 470 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 15.37MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf