Murata Electronics North America RHE5G2A102J1DBA03A
RHE5G2A102J1DBA03A picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G2A102J1DBA03A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G2A102J1DBA03A.pdf
Availability of RHE5G2A102J1DBA03A
QUANTITY
RHE5G2A102J1DBA03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G2A102J1DBA03A
Internal Part NumberEIS-RHE5G2A102J1DBA03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G2A102J1DBA03A
Related LinksRHE5G2A10, RHE5G2A102J1DBA03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G2A102J1DBA03A Details Description
Related parts for RHE5G2A102J1DBA03A
CIR BRKR THRMMAG 7A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CABLE 38POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf