Murata Electronics North America RHE5G2A561J1M1A03A
RHE5G2A561J1M1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G2A561J1M1A03A
Brief Description
CAP CER 560PF 100V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G2A561J1M1A03A.pdf
Availability of RHE5G2A561J1M1A03A
QUANTITY
RHE5G2A561J1M1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G2A561J1M1A03A
Internal Part NumberEIS-RHE5G2A561J1M1A03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G2A561J1M1A03A
Related LinksRHE5G2A56, RHE5G2A561J1M1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G2A561J1M1A03A Details Description
Related parts for RHE5G2A561J1M1A03A
RES SMD 34.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 1CH 150KSPS 8-MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC RCVR 28BIT CHAN LINK 56TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
68UF 150V 18X40 105C RAD datasheet.pdf