TE Connectivity Raychem Circuit Protection RHEF1000-2
RHEF1000-2 picture photo
Mfg. Part Number
RHEF1000-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 10A HLD T/R
Datasheet Download
RHEF1000-2.pdf
Availability of RHEF1000-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RHEF1000-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHEF1000-2
Internal Part NumberEIS-RHEF1000-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)10A
Current - Trip (It)18.5A
R Min/Max0.006 ~ 0.011 Ohm
Time to Trip9s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHEF1000-2
Related LinksRHEF1, RHEF1000-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
RHEF1000-2 Details Description
Related parts for RHEF1000-2
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE RF PIN 30V 100MA SC79 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
COAX M3 SQ HD FBR DIFFUSE REFLEC datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" WHT JACKS NI datasheet.pdf