Murata Electronics North America RHEL81H102K1K1A03B
RHEL81H102K1K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHEL81H102K1K1A03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X8L RADIAL
Datasheet Download
RHEL81H102K1K1A03B.pdf
Availability of RHEL81H102K1K1A03B
QUANTITY
RHEL81H102K1K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHEL81H102K1K1A03B
Internal Part NumberEIS-RHEL81H102K1K1A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHEL81H102K1K1A03B
Related LinksRHEL81H10, RHEL81H102K1K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHEL81H102K1K1A03B Details Description
Related parts for RHEL81H102K1K1A03B
TRANS NPN 250V 17A TO264 datasheet.pdf
RES WIREWOUND 560 OHM 7W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 15POS datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS SMT GOLD datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf