Murata Electronics North America RHEL81H472K1DBA03A
RHEL81H472K1DBA03A picture photo
Mfg. Part Number
RHEL81H472K1DBA03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X8L RADIAL
Datasheet Download
RHEL81H472K1DBA03A.pdf
Availability of RHEL81H472K1DBA03A
QUANTITY
RHEL81H472K1DBA03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RHEL81H472K1DBA03A
Internal Part NumberEIS-RHEL81H472K1DBA03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHEL81H472K1DBA03A
Related LinksRHEL81H47, RHEL81H472K1DBA03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHEL81H472K1DBA03A Details Description
Related parts for RHEL81H472K1DBA03A
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC STD-DEF VID FILT AMP 12TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 6.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM datasheet.pdf