Murata Electronics North America RHEL81H473K1M1A03A
RHEL81H473K1M1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RHEL81H473K1M1A03A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X8L RADIAL
Datasheet Download
RHEL81H473K1M1A03A.pdf
Availability of RHEL81H473K1M1A03A
QUANTITY
RHEL81H473K1M1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RHEL81H473K1M1A03A
Internal Part NumberEIS-RHEL81H473K1M1A03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.124" W (4.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHEL81H473K1M1A03A
Related LinksRHEL81H47, RHEL81H473K1M1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHEL81H473K1M1A03A Details Description
Related parts for RHEL81H473K1M1A03A
FERRITE CHIP 120 OHM 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
BCL-2012-PL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS PANEL RA SKT datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.022UF RADIAL datasheet.pdf