Murata Electronics North America RHEL82A102K1K1A03B
RHEL82A102K1K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHEL82A102K1K1A03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X8L RADIAL
Datasheet Download
RHEL82A102K1K1A03B.pdf
Availability of RHEL82A102K1K1A03B
QUANTITY
RHEL82A102K1K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHEL82A102K1K1A03B
Internal Part NumberEIS-RHEL82A102K1K1A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHEL82A102K1K1A03B
Related LinksRHEL82A10, RHEL82A102K1K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHEL82A102K1K1A03B Details Description
Related parts for RHEL82A102K1K1A03B
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28DIP datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 5MH 4A HORIZ datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM RND 6.8MM datasheet.pdf
220MM 48" RED SQUARES datasheet.pdf
SHOE TRACTION ATTACHMENT XL datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 119.5MM D 79.31 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf