Nichicon RHS0E152MCN1GS
RHS0E152MCN1GS picture photo
Mfg. Part Number
RHS0E152MCN1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
RHS0E152MCN1GS.pdf
Availability of RHS0E152MCN1GS
QUANTITY
RHS0E152MCN1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of RHS0E152MCN1GS
Internal Part NumberEIS-RHS0E152MCN1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, HS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.461" (11.70mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHS0E152MCN1GS
Related LinksRHS0E15, RHS0E152MCN1GS Datasheet, Nichicon Distributor
RHS0E152MCN1GS Details Description
Related parts for RHS0E152MCN1GS
IC RS232 3V/+/-25KV ESD 20-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 22POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 904 I/O 1704BGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 154 OHM 1% 10W datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf