Nichicon RHS0J821MCN1GS
RHS0J821MCN1GS picture photo
Mfg. Part Number
RHS0J821MCN1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
RHS0J821MCN1GS.pdf
Availability of RHS0J821MCN1GS
QUANTITY
RHS0J821MCN1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of RHS0J821MCN1GS
Internal Part NumberEIS-RHS0J821MCN1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, HS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.15A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.461" (11.70mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHS0J821MCN1GS
Related LinksRHS0J82, RHS0J821MCN1GS Datasheet, Nichicon Distributor
RHS0J821MCN1GS Details Description
Related parts for RHS0J821MCN1GS
IC MCU 16BIT ROMLESS 128QFP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN UNINSUL RECEPT 18-20AWG datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-SC datasheet.pdf
LED CBI 5MM AMBER DIFF VERT QUAD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 1MSPS 30TSSOP datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRULE O 14/10T BR SV 1=500PCS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 60POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf